שלום אורח
 
התחבר
 
נא להמתין...

הפסקול של יום הזיכרון ליצחק רבין

צוות תרבות ישראל

  |   תגובות: 0
צפיות: 5745
דרוג  (0)

יום הזיכרון לרצח יצחק רבין הוא מועד שלנגד עיננו נהפך להיות יום אבל לאומי. השירים שמתנגנים בו ברדיו ובאירועי הזיכרון הם חלק מהותי ממנו. את חלקם אספנו לדף זה.

 

רצח ראש הממשלה יצחק רבין (י"ב בחשוון תשנ"ו, 4 בנובמבר 1995) ויום הזיכרון שנקבע לציון הרצח יצרו פסקול מיוחד. הפסקול כולל שירים ישנים וחדשים שנקשרו ליצחק רבין ומורשתו, שירים המושמעים בטקסים ובתחנות הרדיו והטלווזיה.

 

ליקטנו חמישה שירים מתוך פסקול זה. לכל שיר כתבנו פרשנות ופיתחנו נושאים לדיון. שירים אלו יכולים לשמש עבורכם כלי להוראת זיכרו של יצחק רבין דרך שירים.

 

   

1. שיר לשלום - שירם של יענקל'ה רוטבליט ויאיר רוזנבלום שנכתב בסוף שנות השישים והצליח להסעיר את הציבור הישראלי מאז ועד לימינו.

שיר זה נקשר בעבותות כאב לרצח יצחק רבין כיוון שרבין שר את השיר ממש לפני הירצחו (למעשה היה הזה הדבר האחרון שעשה רבין לפני שנרצח) ויותר מכך - תוכן השיר מייצג את פועלו של רבין בשנותיו האחרונות.

   

 אתם יכולים לדון בכיתה על שיר זה בסיוע הנושאים לדיון בפריט הזה.

 

 

 

2. הרעות - שירם של חיים חפר וסשה ארגוב המדבר על החברות שנוצרה בין הלוחמים בשדה הקרב, והשיר שמזוהה יותר מכל השירים האחרים עם מלחמת השיחרור והמאבק על הקמת המדינה.

יצחק רבין אמר פעמים רבות ששיר זה אהוב עליו ומייצג עבורו את המיוחד שבצה"ל ובמאבק לחרותה של ישראל.

 

אתם יכולים לדון בכיתה על שיר זה בסיוע הנושאים לדיון בפריט הזה.

 

 

 

3. באב אל וואד - שירם של חיים גורי ושמואל פרשקו המנציח את המאבק על כיבוש הדרך לירושלים. בקרבות אלו נהרגו חיילים רבים והשילוב בין הדרך לעיר הבירה והרוגי הקרבות יצר שיר המחבר בין הדומם לחי. יצחק רבין היה המפקד של קרבות אלו וכאב שנים רבות את מותם של חייליו.

 

אתם יכולים לדון בכיתה על שיר זה בסיוע הנושאים לדיון בפריט הזה.

 

 

 

4. לבכות לך - השיר שכתב אביב גפן לזכר חברו ובלילה אחד - ליל הרצח - הוא "הוסב" לשיר לזכרו של ראש ממשלה שנרצח. החיבור בין השיר ובין יצחק רבין נוצר מיד לאחר הרצח כיוון שהשיר בוצע על ידי גפן בעצרת השלום שבסופה רבין נרצח.

 

אתם יכולים לדון בכיתה על שיר זה בסיוע הנושאים לדיון בפריט הזה.

     

 

 

 

5. חורף 73 - שירם של שמואל הספרי ואורי וידיסלובסקי שהתפרסם בראשית שנות התשעים והביע את הכמיהה לשלום בצד הקשיים הניצבים בדרך להשגתו. לפני מותו ראה רבין בשיר זה את סיכום מאווייו למען השלום.

 

אתם יכולים לדון בכיתה על שיר זה בסיוע הנושאים לדיון בפריט הזה.

 

 

 

  

 
תגובות ‏‎(‏‎0 תגובות‏‎)‏‎
תגובות ‏‎(‏‎0 תגובות‏‎)‏‎
הוספת תגובה
שם השולח:
דוא"ל:
 
*כותרת:
תוכן:
זכויות יוצרים:
מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית
סוג פריט: מידע
סוג מדיה: טקסט , תמונה
עודכן בתאריך: 14.10.17
 
           
לצפייה תקינה באתר תוכלו לעיין ברשימת דפדפנים נתמכים ותוספים נדרשים